środa, 30 marca 2011

Cervantes był realistą


Ten, kto przemierzył tylko utarte szlaki, nie zna Hiszpanii. Kto nie próbował zabłądzić w labiryntowym całokształcie jej historii, nie wie, po jakim kraju się porusza. To miłość do życia, zdziwieniu nigdy nie będzie końca - pisał Cees Nooteboom.

          Czy Piotr Cieplak wiedział po jakim kraju będzie się poruszał, udając się w swoją rowerową podróż do Portugalii?  A do Portugalii jedzie się przez Grójec, jak zapewnia reżyser. To w gruncie rzeczy bardzo proste. W sumie czemu nie wybrać się tym rowerem do Portugalii? Chyba jednak nie wiedział, co czeka go w Hiszpanii. A tam 40-stopniowe, falujące powietrze. W takich warunkach wszystko wydało mu się omamem. Najpierw przeprawa przez strome Pireneje, potem cała Hiszpania wspak, w poprzek, na ukos. Podczas performance'u O niewiedzy w praktyce - czyli rowerem do Portugalii przy cudownych dźwiękach wydobywających się spod palców muzyków z SzaZy reżyser-aktor z urokiem peroruje: Cervantes był realistą. Tak, Cervantes był realistą. 


Don Quijote znaleziony na tej stronie


          Kto nie wylał z siebie siódmych potów pod hiszpańskim żarem, komu nie mroczyło przed oczami, kto nie odparzył sobie skóry, ciała, ma prawo się dziwić, że Don Kichot narodził się właśnie tutaj. Cieplak nie ma  już wątpliwości. Don Kichot nie mógł narodzić się nigdzie indziej. I tak naprawdę Cervantes był realistą. Pod tym słońcem obłęd jest realny.2 komentarze:

  1. dlaczego Hiszpania.. ?
    i miłosc do niej
    u Pani..

    OdpowiedzUsuń
  2. to raczej temat na pogawędkę przy kawie :)

    OdpowiedzUsuń

Pamiętaj, blog karmi się twoimi komentarzami!
Un blog se alimenta de tus comentarios. ¡Haz uno!
A blog feeds on your comments. Make one!
Un blog nutre i tuoi commenti. Fare uno!
Un blog se nourrit de vos commentaires. Faites un!
Ένα blog τρέφεται με τα σχόλιά σας. Κάντε ένα!
Ein Blog füttert Ihre Kommentare. Machen Sie eins!
ბლოგის ით თქვენი კომენტარი. რათა ერთი!